На 11 юли в сградата на Гьоте-институт се проведе семинар-дискусия на тема „Образованието в културните и творческите индустрии – и къде е пазарът?“.
Семинарът е част от поредицата мероприятия „Стимулиране развитието на културните и творческите индустрии в България“ на Гьоте-институт и Обсерватория по икономика на културата.
Развитието на културните и творческите (креативните) индустрии е въпрос, който получава все по-голяма актуалност в целия ЕС. За съжаление в България темата звучи все още сравнително екзотично. Целта на този семинар-дискусия беше да постави на обсъждане тенденции и проблеми в образованието, както и на пазара на труда в сферата на културните и творческите индустрии, както и да генерира идеи за подобряване на образованието и насърчаване на заетостта в този сектор, за повишаване на продуктивността, но и иновативността и креативността на работната сила.
В работата на семинара участваха представители на Министерството на културата, Агенцията по заетостта, консултанти, водещи преподаватели от университетите по изкуствата. Те представиха новите си магистърски програми свързани с културните индустрии – продуцентство, музика, филмово и телевизионно изкуство.
Единствен представител за средното образование по изкуства беше Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов” – Казанлък. Организаторите на семинара отправиха покана за участие лично на г-жа Стефка Дамянова, главен учител в гимназията. В направлението „Европейски модел в креативното образование” тя представи кратък филм за успешните европейски проекти в областта на образованието по изкуствата, по които гимназията работи от 2004 година. Посланието, което г-жа Дамянова отправи към отговорните институции е, че нашите ученици са много работливи и креативни, когато бъдат поставени в модерна технологична и адекватна социална среда с ценностни модели за подражание.
„Да започнем от средните художествени училища” – това беше апелът й за образованието и обучението на бъдещите творци, на които ще се крепят културните и творческите индустрии.