
35 ГОДИНИ СПЕЦИАЛНОСТ ДИЗАЙН В НГПИД „Акад. Дечко Узунов“- Казанлък
Дизайнът… е проява на способността на човешкия дух да преодолее собствените си ограничения.
Джордж Нелсън
Проблеми на дизайна, 1957г.
Безпорно предизвикателствата пред средното образованието по дизайн е тема, която вече 35 години се дискутира. И все пак в 21-ви век представата за това, каква трябва да бъде целта, постепенно се изяснява .Част от отговора се намира в обучението, базирано на икономиката и фокусирането на дизайн образованието върху регионалните и националните приоритети. Дизайнерите генерират нови идеи. Те предлагат творчески решения. Те са способни да идентифицират подходящите източници на информация и да разбират как да се произведат услуги или продукти, които ще подпомогнат регионалното или националното развитие. Говорим за мислене, ориентирано към бъдещето не само като утопия или потенциални сценарии, но и като приложимо мислене в практиката. Въпреки че е вълнуващо да се занимаваш с професия, която е открила вечната младост, това носи и предизвикателства. Дизайнът е най-разпространената форма на изобразително изкуство, до която, на практика, имат достъп всички членове на обществото.
Дизайнерите доказват себе си като демонстрират стабилна експертност, умения, знания и компетенции от една страна, а от друга – като покажат, че заплащането за услугите на дизайнер в крайна сметка ще бъде полза за клиента, а не разход.
Kлючът е в образованието – независимо дали в училище, колеж, университет или през целия живот. Преподавателите играят основна роля да помогнат на младите дизайнери да придобият подходящи умения, компетенции и знания.
Освен дизайн уменията, които всеки очаква от един дизайнер това, което все повече се търси днес на пазара на труда са уменията за сътрудничество, способността за работа в мултидисциплинарен екип, нови подходи към интелектуалната собственост за един по-отворен начин на работа, способността за адаптиране към бърза промяна, постоянно актуализиране на познанията в областта на технологиите.
За учебната 1974/ 75г., след конкурсен изпит са приети първите 2 паралелки специалност “дизайн”- уникална за Балканите. Така се поставя началото на средното образование по дизайн като се основава Средно художествено училище по промишлени форми – Казанлък. Програмата за обучение по специалността е изготвена от пионера на дизайна у нас- доц.Васил Стоянов, опрял се на обширен информационен материал за програмите по дизайн в редица водещи европейски държави, съобразен в същото време и с конкретните условия в България.
Васил Стоянов е роден в Казанлък и добре разбирайки, че мястото на едно средно училище по дизайн е именно в такъв крупен индустриален център е един от основните инициатори за откриването на средното художествено училище в гр.Казанлък през 1968г като филиал на Софийската художествена гимназия.
Имайки предвид процесите в икономиката, културата иобразованието училището предлага един нов поглед за потенциалните възможности на учениците да предлагат иновативни решения в реални условия.
Предпоставки за това са:
- Културните традиции на гр. Казанлък, заветът на такива емблематични за българското изкуство творци като Ненко Балкански, Дечко Узунов, Васил Стоянов, Чудомир и др.
- Високо квалифицираният педагогически колектив.
- Натрупаният богат методически, професионален и творчески опит.
- Наличието на единствената материално- техническа база- построена за точно такъв тип училище.
- Наличието на общежитие.
Пълният курс на обучение в НГПИД”Акад. Дечко Узунов” гр. Казанлък дава възможност за придобиване на средно образование и трета степен на професионална квалификация по професиите:
Художник, специалности: Живопис, Графика, Скулптура;
Дизайнер, специалности: Промишлен дизайн, Пространствен дизайн, Рекламна графика и
Лютиер, специалност “Класически инструменти”.
Уникалното съжителство на трите професионални направления и високото ниво на общообразователната и професионална подготовка позволяват пълноценна реализация на пазара на труда: компютърна грамотност, чуждоезикова подготовка, иновационно мислене, висока обща култура, гражданско възпитание.
Училището работи активно по еко проекти, съвместно с Национален парк “Централен Балкан” и по проект “Красива България” съвместно с община Казанлък.
Несъмнено най-голямата ни гордост са трите ни европейски проекта по мярка “Мобилност”, програма “Леонардо да Винчи” с практики в гр. Карлсруе, Германия. Училището получи три сертификата за качество, а последните два проекта са номинирани от националното жури като едни от 10 – те най – успешни.
Концептуалното и авангардното изкуство ще успеят да свържат виртуалното и физическото пространство, и ще презентират спомени от бъдещето. Надявам се техниката и технологиите да не са крайната цел, а само инструмент за създаването на един уникален, освежаващ и топъл дизайн, който ни кара да творим.
Силата на дизайна е да подобрява живота на хората, правейки го по-удобен и по-красив.
Ние- учителите от НГПИД „Акад. Дечко Узунов“ имаме привилегията да живеем в бъдещето чрез вас – нашите ученици, за което ви благодарим!
Петя Минекова

Първи випуск дизайн – 1979 г. – Художествена гимназия Казанлък
от ляво на дясно
2 ред – Георги, Илин, Таня, Мима Шипкова, Петър Въчев, Оги – Кичара, Пенка, Петьо – Майстора, Христо Ежбеков, Иван Найденов – Кашински, Боян Попов – Попа, Стефан Христов – Пилето, Виолета, Дешка, Шарика, Маргарита,Мария, Антоанета
1 ред – Николай Бузов -Дребния, Борислав – Онорето, Софрони Върбев, Петър -Пишо, Митко – Морския, Лина Стефанова, Веско – Жената,
Ваньо Колев не попадна в кадър, Фотограф Румен Жеков – Ремис